Автор: Димитър Димитров
Статията публикувана в сборник с материали „Многообразие и включване на пазара на труда„, представящ изпълнението и изводите от Програма „Мост към бизнеса“ (2016-2019)
Ромите често са дискриминирани по време на самата процедура за подбор на работна ръка. Изследванията показват, че етническата дискриминация в много случаи дори не е скрита. В България доскоро съществуваше практика да се публикуват обяви за работа, в които се посочва изрично, че за тях не могат да кандидатстват роми. Изследването EU MIDIS II на Агенцията за основните човешки права показва, че почти 25% от анкетираните смятат, че техният ромски произход е причината те да не бъдат наети на работа. Данни, събрани от Институт Отворено общество – София в рамките на проект „Мост към бизнеса“, показват, че при по-образованите младежи, изглежда, има по-високи рискове от дискриминация спрямо средните за страната: 40% от добре образованите млади роми заявяват, че някога са били подложени на дискриминация (с малки изключения по признаците етническа принадлежност и местоживеене).
От 2016 г. Институт Отворено Общество – София работи по изпълнението на инициатива, насочена към подобряване на достъпа на млади квалифицирани роми на пазара на труда в корпоративния сектор в България и Унгария. Програма „Мост към бизнеса“ подпомага достъпа на млади роми (18–35 години) със завършено минимум средно образование и успешно положени държавни зрелостни изпити до позиции за висококвалифициран труд в частния бизнес, които да съответстват на тяхното образование и квалификация. Освен това „Мост към бизнеса“ предлага менторска подкрепа за ученици от ромски произход в последната и предпоследната година на обучение в избрани средни училища в страната за успешно полагане на държавни зрелостни изпити с цел създаване на възможности за продължаване на тяхното образование във висши училища и успешна реализация на позиции за висококвалифициран труд на пазара на труда. „Мост към бизнеса“ работи в тясно сътрудничество с представители на частния бизнес, които имат интерес да наемат на работа образовани и квалифицирани младежи независимо от техния етнически произход. Периодът на изпълнение на „Мост към бизнеса“ е към края си и е възможно да бъдат изведени някои първоначални заключения.
В Програмата са кандидатствали 323 души, като след процес на подбор за участие са допуснати 121 младежи от цялата страната. Профилът на завършената от тях образователна степен, както и образователното направление са различни, но все пак биха могли да се направят някои обобщения. Около 70% са студенти в момента, 28% владеят чужд език на средно или високо ниво, а над 85% владеят офис пакет и програмни продукти над средното ниво. Най-малко са ромите, завършили средно образование с математически профил – 2%, и природни науки – 2%. От всички анкетирани нито един не е завършил средно образование със спортен профил.
Най-често предпочитаните дисциплини във ВУЗ са свързани с хуманитарните специал-ности – педагогика, социални дейности, право. Не липсват и студенти, които се обучават в специалностите, свързани с агробизнес и технология на храните, административна и информационна сигурност, публична администрация, PR, администрация и управление, човешки ресурси, както и по инженерни науки, икономически науки, медицински дисциплини и т.н. В противовес на разпространения стереотип за ромите и музиката тези, които изучават изкуства, са по-малко от тези, които изучават биотехнологии, а те са по-малко от 1%.
За 67% от тях майчин език е българският, следван от ромският и турският. Най-често посочваните чужди езици, които младежите владеят, са английски (52%), руски (15%) и турски (13%).
Желаните сфери на реализация също са различни и се разпростират върху целия спектър от възможни професии. Най-желаната сфера е „Администрация“ – 42%, което е различно от „Мениджмънт/Управление“, където предпочитание са изявили около 15%. Сред най-предпочитаните сфери още са търговия, здравеопазване и образователни дейности, а най-накрая се нареждат право, недвижими имоти и фармацевтична индустрия.
Привлекателна работа за младежите би била тази, в която понякога има пътувания, работи се с хора (фронтдеск, обслужване на клиенти и др.), включва комуникация по телефон или електронна поща и се работи в екип с още хора. Най-малко привлекателна е работата, в която се използва математика или статистика, използват се чужди езици или се налага да се изготвят бюджети.
Само 30% са категорични, че биха били склонни да сменят местожителството си заради работа навсякъде в страната. В близост до сегашното си местожителство са склонни да пътуват, за да работят, още 1/3 от младежите (в своята или в съседна област).
„Ако трябва да избирам между множество работни позиции, водещо за моя избор ще бъде не заплатата, а населеното място. Искам да работя тук, в моя район.“
Младежът, който казва това, е Мирослав Илиев – студент във Великотърновския университет. Районът, за който говори, е Северозападна България – статистически най-изостаналият район на територията на целия Европейски съюз. Район, от който всички предпочитат да избягат, вместо да се връщат в него. Не и той.
Две трети от всички участници са получили общо около 220 услуги, предоставяни от различните компоненти на „Мост към бизнеса“ – обучения, консултации при изготвяне на автобиографии, подготовка за интервю на работа, съдействие с изпращане на документи за кандидатстване за работа и др. 30 души са започнали работа след интервенция от екипа на „Мост към бизнеса“.
Повишаването на квалификацията на представителите на уязвими групи е толкова важно, колкото и отварянето на частните компании към многообразието и насърчаването на различията. Няма съмнение, че масовата вълна от патриотични и националистически движения в Европа, но и в други части на света оставиха човечеството в криза, поставяйки определени групи от хора в доминираща позиция спрямо други въз основа на етнически или национален произход. Както финансовата криза преди няколко години успя да разруши някои от основите на икономиката и да промени други, така фундаментът на социалните отношения в момента е под заплаха. Тази социална криза заплашва обществото ни точно така, както финансовата криза го направи, и изисква целенасочени усилия от всички участници, за да се предотвратят поне част от бедствията, на които вече сме свидетели.
„Трябва да си дадем сметка за този огромен човешки потенциал: армия от хора, която не се използва заради предразсъдъците.“ Деница Сачева, заместник-министър на Министерството на образованието и науката
Димитър е на 22 години, от Средец. Бил е аниматор, сервитьор, строител, барман. Завършва средното си образование в Професионална гимназия по дървообработване „Георги Кондолов“, гр. Бургас, специалност „Горско и ловно стопанство“, и се дипломира с професия „техник-лесовъд“. След това започва да работи предимно сезонна работа по Черноморието, едновременно с това помага на своя баща в изготвянето на пакет от документи за субсидия от Фонд „Земеделие“ по Програма „Млад фермер“. Несигурната заетост не го задоволява и решава, че иска да продължи своя професионален път. Кандидатства и е приет в Бургаския свободен университет в специалност „Екология и екологичен мениджмънт“. Почти по същото време научава за Програма „Мост към бизнеса“ и решава да участва.
Споделя, че участието му в „Мост към бизнеса“ му позволява да изгради много умения, свързани с успешна комуникация и поведение при срещи с работодатели, както и за подготвяне на документи за кандидатстване благодарение на обученията по Програмата и консултациите с кариерните консултанти. Добивайки увереност, кандидатства за работа в „Лидл България“ и стартира своята кариера в един от най-големите хипермаркети в страната. Той успява да договори своите работни условия така, че да може да ги съчетава с ученето в университета.
При финансовата криза по необходимост правителствата бяха тези, които ръководиха спасителните действия, работейки заедно, в сътрудничество с централните банки, банковия сектор и различни финансови институции. Кой трябва да ръководи спасителните акции по време на социална криза, при положение че правителствата очевидно невинаги успяват?
С глобалния си обхват и влияние и при огромната роля за световната икономическа и социална система може би това трябва да е бизнесът. Така смята и проф. Клаус Шваб, основател и председател на Световния икономически форум, който по време на встъпителната си реч миналата година каза, че
Бизнес лидерите ежедневно участват във взимането на множество решения от голямо значение: как най-добре да отговорят на динамиката на пазара, как да структурират данъчните задължения, как да се съобразят с „гиг“ икономиката („gig economy“)* , дали и как да автоматизират процесите, да инвестират при ниски нива на лихвите или да изкупуват обратно дялове, как да комбинират местната заетост и приноса към местната общност с глобалните си бизнес цели, как да демонстрират подкрепата си за многообразието и т.н. Техните решения са това, което изгражда социалната и икономическата структура на нашето общество. Инвестициите в хората – образование, обучение, лидерство, многообразие – днес са приоритет за бизнеса в световен мащаб. И ако инвестира добре, ще допринесе значително за възстановяването на социалния договор.
В България бизнес лидерите осъзнават социалната си роля. На 12 юни 2018 г., точно преди една година, Програма „Мост към бизнеса“ постави началото на инициатива за създаване на общност между бизнеса и уязвимите групи. Инициативата е в партньорство с Фондация GLAS с Платформата Work It Out, Български фонд за жените, Фондация „Заслушай се“ и Фондация „Сошъл Фючър“ с Платформата JAMBA.
В тази инициатива си подават ръка неправителствени организации и представители на бизнеса, стремящи се към прилагане и развиване на активни политики на многообразие в корпоративната среда. Оттогава досега бяха организирани три събития, на които експерти по многообразие и включване, експерти ЧР и ръководители от частни компании, НПО и публични институции дискутират и споделят опита си в сферата на многообразието и работната сила.
„Инициативи като „Многообразието работи“ ще допринесат не само за успеха на бизнеса, но и на обществото като цяло.“ Н. Пр. Ерик Рубин, посланик на САЩ в България
Бизнесът може да е водещ, но не трябва да е сам. За да се случи пълноценно, правителствата и неправителствените организации трябва да са равноправни партньори. Само си представете: лидери от всички сфери на обществото, които работят заедно, за да осигурят добруване и просперитет за всички хора – за тяхното здраве, образование, сигурност и възможности. Такова партньорство би осигурило защита на бъдещите общности от силните негативни промени, които, за съжаление, са част от нашето съвремие.
„Мост към бизнеса“ беше номиниран за водещ проект (flagship project) сред хилядите, подкрепяни всяка година от Европейската комисия.
* Гиг икономика (от английския термин Gig за епизодични ангажименти в музикалния бизнес) – неофициална заетост, случайна работа, която се договаря на дигиталния пазар. Среща се още и като ангажиментна икономика или икономика на неофициалната заетост.